Jak co roku, polskie szkoły i placówki edukacyjne mogą ubiegać się o wsparcie finansowe. Jakie są przewidziane dotacje dla szkół w 2023 r. i co zrobić, aby je pozyskać? Zapraszamy do lektury.
W 2023 r. zdecydowanie zyskają mniejsze szkoły z regionów o niskim wskaźniku zamożności – tam poziom finansowania będzie wyższy niż w latach ubiegłych. Zgodnie z nowym Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki w tym roku zmniejszone będą dotacje miesięczne dla niepublicznych szkół dla dorosłych. Tymczasem o ponad 100% wzrosła kwota za efekt. Rozporządzenie z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2023 korzystniej wpłynęło także na szkoły branżowe. Zwiększyła się bowiem liczby zwodów, za które przysługuje wyższa dotacja w technikach i szkołach branżowych.
Subwencja oświatowa w 2023 r. wyniesie 64 mld 432 mln 715 tys. zł. Pieniądze z subwencji oświatowej są dzielone między poszczególne samorządy na podstawie tzw. algorytmu podziału subwencji oświatowej. W tym roku doszło także do Zwiększenia standardu A subwencji oświatowej na każdego ucznia w stosunku do roku 2022 oraz istotne zwiększenie limitu wynagrodzeń finansowanych z dotacji w 2023 r. Ministerstwo podniosło również kwotę dotacji i subwencji dla placówek nauczających uczniów z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz objętych indywidualnym nauczaniem.
W związku ze zmianą przepisów w zakresie finansowania zadań oświatowych w 2023 r. nie będą udzielane dotacje celowe związane z zakupem nieruchomości oraz budową lub dostosowaniem obiektów, niezbędnych dla rozwoju przedszkoli, szkół lub placówek oraz ich wyposażeniem; wnioski złożone w tej sprawie nie będą rozpatrywane – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Odkąd Polska dołączyła do Unii Europejskiej, szkoły oraz samorządy otrzymują nieprzerwanie potężny zastrzyk gotówki na wyposażenie i dydaktykę. I w tym roku dotacje dla szkół umożliwią wielu placówkom dydaktycznym m.in. zakup nowego wyposażenia, organizację dodatkowych zajęć, a także podnoszenie kompetencji, szkolenia i kursy dla nauczycieli.
W tegorocznej edycji Aktywnej Tablicy 2023 szkoły mogą wnioskować o zestawy zawierające m.in. monitory i tablice interaktywne, a także laptopy, soundbary, monitory i sprzęt dla dzieci niedosłyszących, oprogramowanie edukacyjne. Wnioski o dotację dla szkół w 2023 r. można składać do 30 maja. Dzięki Programowi Aktywna Tablica 2023 już kolejny rok z rzędu polskie szkoły otrzymają nowoczesne wyposażenie oraz oprogramowanie.
Podstawą w otrzymaniu dotacji jest – w najprostszym scenariuszu – złożenie w terminie poprawnie uzupełnionego wniosku o dotację. W przypadku bardziej złożonych konkursów i grantów konieczne jest rozpisanie projektu o dofinansowanie. W oby przypadkach warto skonsultować w sprawie dotacji dla szkół i skorzystać z bezpłatnej pomocy w przygotowaniu wniosku.