Drukarki oraz urządzenia wielofunkcyjne to nieodłączne wyposażenie każdego biura. Stanowią one niezbędne narzędzie w codziennej pracy, wymagane w tworzeniu umów, załączników i wszystkich innych dokumentów, które powinny istnieć zarówno w wersji cyfrowej, jak i papierowej. Drukarka laserowa czy atramentowa – która rodzina urządzeń będzie lepiej odpowiadać na Twoje potrzeby?
Czym różni się drukarka laserowa od atramentowej? Choć oczywistą odpowiedzią na to pytanie jest sam materiał odpowiedzialny za powstanie wydruku, porównanie oby typów drukarek dostarcza nam znacznie większej liczby informacji, związanych przede wszystkim z komfortem codziennego użytkowania. Aby rzucić więcej światła na tę kwestię, warto omówić najważniejsze parametry wpływające na ten czynnik.
Wiele osób, które miały okazję użytkować zarówno urządzenia laserowe, jak i atramentowe, podkreśla większą szybkość drukarek laserowych. Czynnik ten odgrywa szczególnie dużą rolę w przypadku dobierania wyposażenia do biur, które wprowadzają do obiegu dużą liczbę papierowych dokumentów – nie jest on pierwszorzędnym kryterium w firmach, które drukują dokumenty okazjonalnie. Choć w przypadku modeli z niższej półki prędkość wydruku rzeczywiście przemawia za modelami laserowymi, różnica ta zaciera się w przypadku urządzeń wysokiej klasy.
W czasie naszej wieloletniej pracy nieraz przekonaliśmy się, że cena zakupu urządzenia to tylko jedna z licznych wartości składowych, mających wpływ na długofalowy koszt jej eksploatacji. Świeżo nabyte urządzenia nierzadko posiadają niepełny zbiornik tuszu bądź tonera – początkowo atrakcyjna cena szybko przestaje być atrakcyjna w momencie, gdy okazuje się, że koszt oryginalnych kartridży zbliża się do pierwotnej ceny urządzenia. Aby uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa parametry – koszt tuszów bądź tonera oraz ich sugerowaną przez producenta wydajność, podawaną w maksymalnej liczbie stron.
Opłacalność danego typu urządzenia jest ściśle związana z jego przeznaczeniem. W poniższej części artykułu dokonaliśmy zestawienia najważniejszych zalet i wad związanych z urządzeniami laserowymi oraz atramentowymi.
Jeśli Twoja firma operuje na dużej liczbie kolorowych wydruków, drukarka atramentowa może być najbardziej opłacalnym rozwiązaniem – koszt wydruku pojedynczej kolorowej strony jest zazwyczaj zauważalnie niższy. Wśród innych korzyści warto wymienić koszt samych drukarek względem ich laserowych odpowiedników oraz bardziej kompaktowe wymiary.
Wśród czynników, które mogą zniechęcić do kupna drukarek atramentowych, należy uwzględnić droższą stawkę za oryginalne tusze (decydując się na zamienniki musimy liczyć się z ryzykiem niższej jakości wydruku) oraz relatywnie niskie tempo drukowania i głośniejszą pracę, zwłaszcza przy starszych bądź tańszych modelach.
Najczęściej wymienianymi zaletami drukarek laserowych jest niższy koszt wydruku pojedynczej strony – zwłaszcza w przypadku dokumentów w odcieniach szarości. W przypadku modeli z niższej półki, korzystnie prezentują się również uśrednione koszty eksploatacji oraz szybkość wydruku i wydajność tonera (w porównaniu do tanich odpowiedników atramentowych).
Wspominając o urządzeniach z niższej półki warto podkreślić jednak, że nowe drukarki laserowe charakteryzują wyższą ceną niż modele atramentowe. Co więcej, nie są one zazwyczaj wyposażone w możliwość wykonywania kolorowych wydruków, co może stanowić przeszkodę dla firm, które operują na wykresach czy grafikach.
Planujesz zakup nowych urządzeń do swojej firmy? Skontaktuj się z naszymi ekspertami – wspólnie zadbamy o dobór odpowiednich rozwiązań do Twoich potrzeb. Zapoznaj się również z możliwościami naszego oprogramowania Documaster, które pomoże Ci ograniczyć koszty eksploatacyjne drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych.