Instytut Książki ogłosił Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, w ramach którego biblioteki gminne mają szansę otrzymać wysokie dofinansowanie. Priorytet Infrastruktura Bibliotek daje szansę na przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra dostępu do wiedzy i kultury. Wartość dofinansowania dla pojedynczej placówki to od 500 000,00 zł do 2 250 000,00 zł. Wnioski można składać do 21 lutego 2022 r.
Program ma przede wszystkim dofinansować działania związane z dostosowaniem budynków do potrzeb współczesnych czytelników. Należy przez to rozumieć zarówno ich wyposażenie w niezbędny sprzęt, jak i budowę, modernizację czy też odpowiednią aranżację przestrzeni w budynku oraz w jego otoczeniu. Dla wielu gminnych bibliotek program Infrastruktura Bibliotek to szansa na nowe życie – remont placówki, dostosowanie infrastruktury do potrzeb osób niepełnosprawnych, starszych, na cyfryzację i komputeryzację. Dzięki dotacji biblioteki mogą stać się atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców wsi i miasteczek, zachęcającym do rozwijania wiedzy.
Beneficjentami programu Infrastruktura Bibliotek są biblioteki w gminach wiejskich, wiejsko-miejskich oraz gmin miejskich do 100 tysięcy mieszkańców. Środki mają zatem doinwestować placówki biblioteczne w mniejszych ośrodkach i dzięki temu promować czytelnictwo oraz kulturę.
Dotacja daje ogromne szanse modernizacji i rozwoju bibliotek w obszarach wiejskich i małych miast, na które większości gmin po prostu nie stać. Tymczasem dzięki dofinansowaniu, możliwe jest wyremontowanie oraz wyposażenie bibliotek, by były miejscem dostępnym i atrakcyjnym dla lokalnej społeczności. Ogromną zaletą programu jest też modernizacja bibliotek w kierunku cyfryzacji. Zarówno w kierunku korzystania z zasobów, jak i pracy biblioteki, jej administracji oraz świadczenia usług na odległość. Dzięki temu biblioteki będą miały możliwość wdrożenia najlepszych programów, które umożliwią placówce funkcjonowanie również w trybie online, oferując cyfrowe zasoby.
Biblioteki mogą w każdym z naborów wnioskować o realizację jednego z zadań, a jednym zadaniem może być objęta tylko jedna instytucja (albo biblioteka główna, albo jej filia). Ponadto projekt nie może dotyczyć tylko wyposażenia – musi być częścią rozbudowy, przebudowy lub modernizacji. W aktualnym naborze wnioski można składać do 21 litego 2022. Beneficjenci Programu Wieloletniego Kultura+, realizowanego w latach 2011-2015 mogą się ponownie ubiegać o dotację w 2021-2025.
Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu wniosku lub chcesz się skonsultować bezpłatnie z ekspertem? Skontaktuj się z nami!
Od bibliotek, które pozyskają dofinansowanie, będzie wymagany wkład własny za realizację projektu. W zależności od stosunku wskaźnika dochodów podatkowych na jednego mieszkańca w gminie, jest to od 15 do 35%. Po uzupełnieniu danych wnioskodawcy, zakwalifikowanie do odpowiedniej grupy nastąpi automatycznie. Generator wniosków sam wczyta odpowiedni próg dotyczący minimalnego wkładu własnego.