Drukarki i urządzenia drukujące to sprzęty posiadające wiele elementów mechanicznych, które są narażone na stopniowe zużycie wskutek długotrwałego użytkowania. Jakie są najważniejsze materiały eksploatacyjne do drukarek, które powinniśmy poddawać cyklicznej wymianie? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.
Drukarki korzystające z kartridży z tuszem wiążą się z atrakcyjną ceną samego urządzenia, lecz oszczędność ta niweluje się z biegiem czasu z powodu kosztownego atramentu. Urządzenia atramentowe to popularny wybór dla gospodarstw domowych, które korzystają z urządzeń drukujących sporadycznie, a drukowane materiały zawierają zarówno sam tekst, jak i różnego rodzaju ilustracje w kolorze.
W przypadku urządzeń atramentowych, wymianie podlegają przede wszystkim zbiorniczki z tuszem. Drukarki tego typu wykorzystują jeden z dwóch rodzajów tuszu – barwnikowego (występującego w formie płynu) oraz pigmentowego (zawierającego cząstki pigmentu). Jeśli nasza drukarka wykorzystuje pierwszy z powyższych rodzajów tuszów, warto pamiętać, aby cyklicznie korzystać z drukarki, zapobiegając wyschnięciu pigmentów.
Drukarki laserowe to konstrukcje, które cechują się wyższą prędkością wydruku. Doskonale sprawdzają się w przypadku drukowania dokumentów tekstowych – nie rozmazują tekstu, a pełny toner z powodzeniem wystarczy nam do wydrukowania tysięcy stron tekstu. Jednakże, urządzenia tego typu mogą nie być optymalnym wyborem dla osób, które potrzebują korzystać z wydruków w kolorze – drukarki laserowe obsługujące tego rodzaju wydruk są zauważalnie droższe niż ich atramentowe odpowiedniki.
Jakie komponenty w drukarkach laserowych będą ulegać stopniowemu zużyciu? Musimy pamiętać przede wszystkim o tonerze, czyli odpowiedniku kartridży z drukarek laserowych. Tonery mają istotną przewagę nad tuszami w formie płynu – nie wysychają, dzięki czemu nie musimy obawiać się o ich funkcjonalność nawet po dłuższej przerwie od drukowania.
Materiały eksploatacyjne do drukarek laserowych to również bęben, czyli część, której zadaniem jest przeniesienie materiału światłoczułego z tonera na arkusz papieru. Z biegiem czasu pokryta nim część światłoczuła staje się mniej precyzyjna, przez co na kartce mogą pojawić się nieestetyczne plamy.
Drugim komponentem, który może podlegać wymianie, jest pojemnik na zużyty toner – element, do którego trafiają resztki proszku, nie zanieczyszczając tym samym innych podzespołów drukarki. Samodzielne opróżnianie tego typu zbiorników jest niezalecane – drobiny te nie są obojętne dla naszego zdrowia i nie należy doprowadzać do sytuacji, w której mogłyby trafić do naszego układu oddechowego.
Nasza firma zaopatrzy Cię w niezbędne materiały eksploatacyjne do drukarek. Chcesz zamówić profesjonalny serwis? Zapoznaj się z naszą ofertą – świadczymy profesjonalny serwis urządzeń drukujących wszystkich wiodących producentów maszyn biurowych.