Bon na innowacje to forma finansowego wsparcia firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Pozyskany grant ma służyć podniesieniu innowacyjności przedsiębiorstwa, dzięki współpracy z instytucjami naukowymi (B+R). Bony na innowacje są przyznawane w Polsce już od kilku lat. Wszystko wskazuje na to, że będą zyskiwać na znaczeniu jako wsparcie dla firm w wyjściu z kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią. Ponadto umowa Partnerstwa dla realizacji polityki spójności 2021-2027 w Polsce wskazuje wsparcie innowacyjności i cyfryzacji przedsiębiorstw jako jeden z priorytetów.
Firmy ubiegające się o dotacje muszą przedstawić projekt zakładający współpracę z instytucją naukową, w wyniku której firma wdroży innowację. Jeśli projekt zostanie pozytywnie oceniony przez organ prowadzący (Grantodawcę), firma otrzyma bon na innowacje.
Wsparcie dla firm MŚP ma dwojaką formę: niematerialną oraz finansową. Niematerialnym wsparciem są konsultacje z Grantodawcą, które polegają między innymi na ustaleniu, czy projekt spełnia warunki konkursowe, a także oceniają planowaną wartość dofinansowania. Po otrzymaniu pozytywnej opinii, firma otrzymuje wsparcie materialne w postaci grantu – finansowania projektu. Grant może zostać przeznaczony na audyt technologiczny, a także usługi badawczo-rozwojowe dotyczące wdrożenia lub rozwoju produktu czy też technologii.
O tym, jak wiele firmy mogą osiągnąć dzięki współpracy z naukowcami świadczą chociażby innowacje powstające w Dolinie Krzemowej w Kaliforni. I w naszym kraju powstaje coraz więcej parków technologicznych czy też parków innowacji. Mimo to, współpraca nauki z biznesem nadal pozostaje rzadko praktykowanym zjawiskiem. Nie często też udaje taką współpracę odpowiednio skomercjalizować na rzecz biznesu. W komercjalizacji współpracy biznesu z nauką, ogromne znaczenie mają cyfryzacja i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i technologii. Niestety, dostępne szacunki podane przez Ministerstwo Cyfryzacji wskazują, iż w obszarach e-państwa, ekompetencji czy gospodarki opartej na danych Polska dopiero w 2023 r. osiągnie poziom średniej UE z 2019 r. Dlatego też Krajowy Plan Odbudowy jako jeden z priorytetów traktuje wspieranie inwestycji zwiększających zdolność MŚP do wdrażania innowacji, internacjonalizacji przedsiębiorstw, uzbrajania terenów inwestycyjnych, rozwoju systemów doskonałości procesowej i produktowej przedsiębiorstw. Bon na innowacje jest instrumentem, który umożliwi zrealizować cele KPO i zmniejszy dystans Polski w stosunku do lepiej rozwiniętych gospodarek europejskich.
Granty przyznawane są regionalnie, stąd regulaminy terminy składania wniosków mogą się różnić w województwach. Aby uzyskać bon na innowację należy złożyć wniosek wraz z projektem w wyznaczonym przez Grantodawcę terminie. W kwestii przygotowania wniosku, a także rozpoznania, czy firma w ogóle kwalifikuje się do otrzymania bonu, można skorzystać z bezpłatnych konsultacji z naszymi ekspertami ds. dotacji.
Chcesz dowiedzieć się, czy możesz otrzymać bon na innowację dla swojej firmy? Skontaktuj się z nami.