Inicjatywy ekologiczne w firmie to zjawisko, które z każdym rokiem obejmuje coraz większe grono przedsiębiorstw. Tendencja ta stanowi rezultat m.in. rosnącej świadomości konsumentów, którzy przykładają coraz więcej wagi do zielonej postawy danej marki. Czy pomysły eko w firmie muszą wiązać się ze znacznym uszczupleniem firmowego konta? Okazuje się, że wręcz przeciwnie – istnieje wiele działań, sprzyjających ochronie środowiska, które pozytywnie wpłyną na budżet przedsiębiorstwa.
Prowadzisz przedsiębiorstwo, które wytwarza duże ilości papierowej dokumentacji? Twoi pracownicy nieustannie pracują na tradycyjnych wydrukach, wymagających stosownego zabezpieczenia oraz katalogowania? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na co najmniej jedno z powyższych pytań, inicjatywy ekologiczne w firmie mogą stanowić rozwiązanie wielu problemów, z jakimi mierzy się Twój biznes.
Warto podkreślić, że pomysły eko w firmie mogą obejmować niezwykle szeroki zakres działań, dotyczących zarówno obniżki ponoszonych kosztów eksploatacyjnych, jak i opracowania zupełnie nowej strategii zarządzania dokumentami. Najlepsze efekty przynosi połączenie powyższych rozwiązań, czyli kompleksowy audyt stosowanych dotychczas rozwiązań i wdrożenie oprogramowania IT, które zapewni lepszy nadzór nad ilością i charakterem tworzonych do tej pory dokumentów papierowych.
Jakich obszarów mogą dotyczyć proponowane zmiany? Wśród przykładów działań ekologicznych, które pozytywnie wpłyną na firmowy budżet, warto wymienić m.in.:
Poniżej dowiesz się, co dokładnie możesz zyskać, stosując przytoczone wyżej przykładowe działania ekologiczne.
Jednym z problemów, z jakimi spotykamy się najczęściej, jest zbyt duża liczba urządzeń drukujących w wewnętrznym obiegu firmy – to dobry przykład jak niewykorzystane w wystarczającym stopniu sprzęty generują koszty, związane zarówno z koniecznością serwisowania, jak i poborem energii. Inicjatywy ekologiczne w firmie obejmują m.in. oszacowanie optymalnej liczby urządzeń dla danej liczby pracowników oraz zastąpienie niewydajnych urządzeń nowymi, bardziej energooszczędnymi odpowiednikami. Takim działaniem jest audyt ekologiczny.
Pomysły eko w firmie wdrażają również producenci urządzeń drukujących. Jednym z nich jest sprzedaż tonerów refabrykowanych – odnowionych komponentów, opartych na wykorzystanych wcześniej podzespołach, które cechują dużą wydajnością i atrakcyjną ceną. Wspominając o produktach używanych, warto podkreślić korzyści związane z inwestycją w używane urządzenia wielofunkcyjne. W wielu przypadkach sprzęty te nie były narażone na wysoką eksploatację, dzięki czemu z powodzeniem mogą posłużyć przez wiele nadchodzących lat.
Obowiązujące przepisy RODO sprawiają, że gromadzenie dokumentacji papierowej staje się o wiele bardziej problematyczne – zabezpieczenie wydruków generuje koszty i spowalnia pracę specjalistów. Przeniesienie części dokumentów do chmury obliczeniowej pozwala nie tylko ograniczyć koszty związane z wydrukiem i ochroną dokumentów, lecz zapewnia również szybki i wygodny dostęp dla wszystkich uprawnionych pracowników – również tych pracujących na odległość, którzy nie dysponują możliwością szybkiego wglądu w potrzebne dokumenty w siedzibie firmy.
To jedno z coraz częściej spotykanych działań proekologicznych w firmie. To jeden z najbardziej efektywnych sposobów na zmniejszenie śladu węglowego. Instalacja paneli słonecznych na dachu budynku firmy może znacząco obniżyć koszty energii elektrycznej. Przedsiębiorstwa mogą również rozważyć wykorzystanie energii wiatrowej lub zakup zielonej energii od dostawców. Przykłady takich działań proekologicznych nie tylko zmniejszają emisję CO2, ale także mogą przyczynić się do uzyskania certyfikatów ekologicznych, co pozytywnie wpływa na wizerunek firmy.
Wdrażanie programów recyklingu w firmie to kolejny krok w kierunku ekologii. Działania te mogą obejmować segregację odpadów, redukcję zużycia plastiku oraz wykorzystanie biodegradowalnych materiałów opakowaniowych. Przykłady takich działań obejmują także programy zwrotu opakowań czy współpracę z lokalnymi firmami recyklingowymi.
Wprowadzenie zielonych rozwiązań do biur to kolejny przykład rozwiązań proekologicznego w przedsiębiorstwie. Można to osiągnąć poprzez instalację systemów zarządzania energią, używanie energooszczędnego oświetlenia LED, a także zachęcanie pracowników do oszczędzania energii poprzez automatyczne wyłączanie urządzeń poza godzinami pracy. Dodatkowo, w biurach można stworzyć zielone przestrzenie z roślinami, które poprawiają jakość powietrza i wpływają pozytywnie na samopoczucie pracowników.
Działania proekologiczne w firmie to nie tylko oszczędności, ale również poprawa wizerunku marki. Przykłady firm, które z powodzeniem wdrażają ekologiczne rozwiązania, pokazują, że można jednocześnie dbać o środowisko i zwiększać zyski. Wykorzystanie energii odnawialnej, minimalizacja odpadów czy optymalizacja procesów produkcyjnych to tylko niektóre z działań, które mogą przynieść korzyści.
Planujesz wdrożyć dalekosiężne działania proekologiczne w firmie? Przykłady przytoczone powyżej to zaledwie część z dostępnych możliwości. Chcesz zgłębić temat optymalizacji ekologicznej? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy przedstawią Ci rozwiązania przynoszące korzyści zarówno naszemu środowisku, jak i firmowemu budżetowi.