Bony rozwojowe to rodzaj wsparcia dla firm z sektora MMŚP, którego celem jest dofinansowanie szkoleń i podniesieni kompetencji pracowników. Jest to instrument wsparcia z funduszy Europejskich, dzięki któremu mniejsze przedsiębiorstwa mogą podnosić swoją konkurencyjność. Miko i małe firmy mogą otrzymać aż 80% dofinansowania na wybrane przez siebie szkolenia
Beneficjentami wsparcia są mikro (zatrudniające od 1 do 9 osób), małe (od 10 do 49 pracowników) oraz średnie firmy (od 50 do 249 zatrudnionych). Wartość dofinansowania zależy właśnie od wielkości firmy – w przypadku miko i małych firm, bony rozwojowe stanowią aż 80% dofinansowania. Średnie firmy mogą liczyć na dotację w wysokości 50%. Dokładne wartości i warunki ustalane są indywidualnie dla każdego województwa, w których decyzję o przyznaniu dotacji wydaje Operator (instytucja nadzorująca konkurs).
Bony rozwojowe mają ponieść kompetencje pracowników i dzięki temu wpłynąć pozytywnie na wzrost konkurencyjność przedsiębiorstwa. W ramach dotacji możliwe jest zatem skorzystanie ze szkoleń i kursów, studiów podyplomowych oraz usług doradczych. Usługi rozwojowe, na które można otrzymać bony, są dostępne w Bazie Usług Rozwojowych prowadzonej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. W zależności od profilu firmy, potrzeby rozwojowe mogą być różne. To, na co jednak z pewnością warto stawiać, to cyfryzacja i edukacja w kierunku wykorzystania tzw. chmury obliczeniowej w przedsiębiorstwie. Po pierwsze, każda firma jest już w większym lub mniejszym stopniu skomputeryzowana, a współczesne wymagania rynkowe i prawne tylko przyspieszają proces cyfryzacji. Po drugie, wykorzystanie chmury obliczeniowej jest zwyczajnie korzystne pod każdym względem. Firmy wykorzystujące systemy chmurowe oszczędzają na infrastrukturze, a także na kosztach pracy. Ponadto potrafią efektywnie funkcjonować w trybie zdalnych i hybrydowym, co szczególnie w obecnych czasach jest kluczowe dla wielu przedsiębiorstw. Odpowiednie wykorzystanie systemów chmurowych pozwala także odpowiednio zabezpieczyć istotne dane i wiedzę firmową. Niezaprzeczalną zaletą jest także usprawnienie przepływu informacji, wiedzy, systemu wewnętrznych szkoleń, itd. Szkolenie z wykorzystania systemów chmurowych w firmach jest dostępne w Bazie Usług Rozwojowych.
Aktualne informacje o naborach wniosków o przyznanie usług rozwojowych są ogłaszane na stronach Operatorów oraz stronach zarządu województwa. Decyzje o terminach, wartościach dofinansowania oraz warunkach otrzymania bonów są podejmowane niezależnie w każdym województwie.
Bony rozwojowe to wygodna i łatwa do rozliczenia forma wsparcia. W praktyce: firma wybiera usługę i kieruje wniosek o przyznanie na nią bonu do właściwego Operatora. Po akceptacji usługi, firma wpłaca wartość wkładu własnego – jeśli bon zapewnia 80% dofinansowania, wówczas wkład własny wynosi 20% wartości usługi. Następnie Operator przyznaje firmie bon, który stanowi formę zapłaty za usługę. Na końcu usługodawca rozlicza bon rozwojowy u Operatora.