Żyjemy w świecie zdominowanym przez nowe technologie. Ich rozwój w ostatnich dekadach doprowadził do całkowitej zmiany formy komunikacji – z analogowej do cyfrowej. We wszystkich dziedzinach ludzkiego życia podstawą stają się informacje cyfrowe, które można w łatwy sposób powielać i transferować w zaledwie kilka sekund w dowolne miejsce na świecie, za pośrednictwem Internetu. Również w kulturze i nauce ogromną rolę odgrywa cyfryzacja dziedzictwa kulturowego. Dzięki digitalizacji materiałów naukowych, dorobku kulturowego oraz artefaktów, możliwe jest ocalenie historii i kultury od zapomnienia. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu naszego oprogramowania chmurowego Documaster History.
Documaster History to rozwiązanie wykorzystujące chmurę obliczeniową oraz zintegrowane urządzenia do cyfryzacji dziedzictwa kulturowego oraz wiedzy na temat tradycji i historii. Jest wykorzystywane przez władze samorządowe, biblioteki, domy kultury, muzea oraz inne instytucje naukowe i kulturowe do promocji regionu, a także edukacji. System umożliwia gromadzenie online materiałów cyfrowych dotyczących danego regionu (województwa, powiatu, miasta, wsi) i udostępnianie ich społeczeństwu online. W praktyce wyznaczeni eksperci – naukowcy, regionaliści, historycy – zamieszczają w specjalnie dostosowanym oprogramowaniu online różnego rodzaju materiały. Mogą to być filmy, nagrania wideo i audio z uroczystości, festiwali, koncertów, zdjęcia, ebooki, książki, artykuły, itp. Dzięki temu wszyscy zainteresowani użytkownicy mogą bezpłatnie korzystać z tych materiałów i wiedzy, w zależności od nadanych im uprawnień.
Ogromną wartością oprogramowania jest fakt, że umożliwia udostępnienia sprawdzonej wiedzy naukowej i historycznej publicznie, dla wszystkich zainteresowanych osób. Jednak dzięki możliwościom nadawania uprawnień użytkownikom, można jednocześnie zastrzec dostępność wybranych folderów czy też poszczególnych dokumentów dla wybranych grup osób. Dzięki temu Documaster History może jednocześnie służyć całej społeczności lokalnej jako baza wiedzy, a w tym samym czasie wybrane zasoby pozostaną dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników, np. redaktorów, samorządowców, pracowników kultury, itd.
Ponadto zintegrowane urządzenia wielofunkcyjne, będące elementem systemu, wykorzystując umożliwiają cyfryzację papierowych dokumentów. Funkcja OCR, czyli optical character recognition, pozwala rozpoznać tekst (czcionki) np. na stronach książek lub zapisków maszynowych, a następnie specjalna aplikacja tworzy na tej podstawie cyfrowy plik, który można edytować w edytorze tekstowym. To doskonałe narzędzie do konwersji cyfrowej materiałów, które nie powstały w technologii komputerowej. Dzięki możliwości ich digitalizacji, istnieje możliwość ich zabezpieczenia przed bezpowrotnym niszczeniem, któremu podlega papier. Ponadto, materiały cyfrowe można poddawać rekonstrukcji oraz powielaniu, dzięki czemu zyskają przyszłe pokolenia. W tym kontekście przewaga informacji cyfrowych nad papierowymi jest nieporównywalna.
Zarówno Unia Europejska, jak i polskie władze rozumieją, jak ważna jest cyfryzacja w instytucjach kultury oraz jednostkach administracji terytorialnej. Dlatego też dofinansowują działania związane z digitalizacją wiedzy oraz jej upowszechnianiem online. Możliwości takie dają konkursy Ministerstwa Dziedzictwa Narodowego, a także inne granty oraz dotacje przyznawane przez Fundacje i organizacje pozarządowe.