Jak podaje portal gov.pl, e-usługi w administracji cieszą się nieustannie rosnącą popularnością. W marcu 2022 r. Polacy posiadali ponad 14 milionów aktywnych zaufanych profili, dzięki którym byli w stanie załatwiać wiele urzędowy spraw bez wychodzenia z domu – w minionym roku przybywało średnio aż 12 tys. nowych profili zaufanych dziennie, a do polskich urzędów każdego dnia trafiało ok. 6000 pism ogólnych. Czy e-usługi pozostają domeną wyłącznie instytucji rządowych? Zapraszamy do lektury.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości definiuje e-usługi jako zdalne świadczenia odbywające się za pośrednictwem internetu, które są w całości zautomatyzowane lub wiążą się ze znikomym udziałem petenta. W przeciwieństwie do usług w rozumieniu tradycyjnym, e-usługi nie wymagają czynnego uczestnictwa specjalisty po stronie urzędu oraz mogą być świadczone na odległość.
Jakie rządowe e-usługi w administracji funkcjonują obecnie na terenie Polski? Wśród najważniejszych serwisów warto wymienić m.in. Portal Rzeczypospolitej Polskiej (Portal RP), czyli gov.pl, mający stanowić punkt dostępowy dla wszystkich informacji oraz e-usług publicznych. Wśród najważniejszych portali e-usługowych znajdują się m.in.:
Powyższe portale umożliwiają m.in. uiszczenie podatków, złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego czy założenie działalności gospodarczej. Prócz portali o zasięgu ogólnokrajowym, e-usługi w administracji mogą funkcjonować również na szczeblu lokalnym.
Instytucje samorządowe na szczeblu lokalnym dysponują dużą swobodą w zakresie wyboru funkcjonalności w ramach e-usług. W zależności od indywidualnych potrzeb, e-usługi w administracji lokalnej mogą obejmować m.in.:
Samorządy, które szukają podwykonawców do stworzenie wewnętrznego systemu e-usług, powinny zwrócić szczególną uwagę na kwestię integracji bazy danych z instytucjami państwowymi. Kompatybilność systemu lokalnego z organami na szczeblu krajowym usprawni wymianę informacji i przyczyny się do zachowania wysokiego poziomu obsługi. Dowiedz się więcej o naszym systemie dla administracji.
Programy z serii Documaster stanowią cenne wsparcie zarówno w procesie cyfryzacji dokumentacji papierowej, jak i propagowaniu wiedzy na temat małej ojczyzny. Z pomocą przychodzi wówczas Documaster History – oprogramowanie w chmurze obliczeniowej, które umożliwia stworzenie Katalogu Dziedzictwa Kulturowego Regionu, czyli dostępnej on-line bazy informacji na temat tradycji folkloru, turystyki czy sztuki. Jesteś ciekaw, jakie korzyści zapewni Ci wdrożenie rozwiązań z serii Documaster? Skontaktuj się z naszymi specjalistami i dowiedz się, jak wspieramy nowoczesne e-usługi.