Nowoczesna szkoła w znacznym stopniu zależy od poziomu cyfryzacji i dostosowania metod nauczania do potrzeb współczesnego ucznia. Edukacja cyfrowa jest zatem podstawową lekcją, jaką powinni odrobić wszyscy – nauczyciele i uczniowie. Lockdown w 2020 r. i nagłe przejście na zdalną edukację udowodniły, jak wiele jest do nadrobienia, aby jakość edukacji spełniała najwyższe standardy.
Dzięki dotacjom z Funduszy Europejskich oraz programom takim jak Aktywna Tablica, polskie szkoły od lat zmieniają się na lepsze. Sprzęt, taki jak komputery, tablice i monitory interaktywne, a także oprogramowanie edukacyjne sprawiają, że szkoły stają się bardziej nowoczesne. Ale nawet najlepsze oprogramowanie i najdroższy sprzęt nie zdadzą się na nic, jeśli zaniedbana zostanie edukacja cyfrowa. Rok 2020 najdobitniej tego dowiódł. Niestety, po wprowadzeniu edukacji zdalnej okazało się, że wielu nauczycieli nie potrafi prowadzić lekcji online. I nie można ich za to winić. Zawiódł brak szkoleń i kompleksowej edukacji cyfrowej zarówno grona pedagogicznego jak i uczniów.
U podstaw edukacji cyfrowej leżą właściwe narzędzia. Kluczowe jest zatem wybranie oprogramowania, które nie tylko spełni oczekiwania związane z edukacją zdalną, ale będzie łatwe w obsłudze. Takim systemem jest Documaster Campus, który jest przystosowany do potrzeb wszystkich użytkowników – także osób niedowidzących lub posiadających niskie kompetencje cyfrowe. Ponadto oprogramowanie jest zintegrowane z urządzeniami wielofunkcyjnymi. Dzięki temu uczniowie i nauczyciele mogą samodzielnie drukować, kopiować, skanować i OCR-ować dokumenty.
Ale samo oprogramowanie i sprzęt IT byłyby bezużyteczne bez umiejętności skorzystania z nich. Składa się na to nie tylko szkolenie z obsługi oprogramowania Documaster Campus i zintegrowanych urządzeń. Edukacja cyfrowa polega także na opanowaniu metod, w tym przypadku zarówno metod nauczania jak i metod uczenia się. Producent oprogramowania zapewnia jedno i drugie, dzięki czemu szkoły mogą w 100% wykorzystać oprogramowanie oraz sprzęt IT.
Tym, co definiuje „nowoczesną szkołę” jest nieszablonowe podejście do nauczania oraz otwartość na zmiany. Jednak odejście od szkolnej rutyny pisanej białą kredą na czarnej tablicy nie jest takie łatwe. Zwłaszcza, gdy przez wiele lat szkoła funkcjonowała w tzw. starym modelu. Edukacja cyfrowa jest nieodzowna jeśli szkoła aspiruje do osiągania wysokich wyników. Ale musi ona dotyczyć tak samo nauczycieli, jak i uczniów. Ostatnim ogniwem są też rodzice – im większe są ich umiejętności cyfrowe, tym łatwiejsze okazuje się wykorzystanie wszystkich zdobyczy technologicznych. Nasza platforma edukacyjna umożliwia bowiem utrzymywanie stałego kontaktu online z rodzicami, a także bezpieczne przesyłanie nawet poufnych dokumentów. Ponadto, pozwala na organizowanie z rodzicami spotkań online 1:1 oraz zebrań klasowych. W świecie, w którym na wywiadówce szkolnej pojawia się 50% rodziców, taka forma spotkania może być bardziej dogodna i efektywna dla wszystkich.
Nauka przez całe życie to obowiązek wszystkich, którzy nie tylko pragną podążać z biegiem czasu, ale także podnosić swoje kompetencje zawodowe – oprogramowanie edukacyjne dla dorosłych może w tym pomóc. Edukacja cyfrowa jest obecnie wyzwaniem dla starszych pokoleń, dla których opanowanie programów i narzędzi cyfrowych jest trudniejsze. Ponieważ cyfryzacja postępuje w każdej dziedzinie życia, osoby o mniejszych kompetencjach cyfrowych nie powinny być wykluczone. Wręcz przeciwnie – zadaniem pracodawców oraz administracji publicznej jest zapewnienie szkoleń podnoszących poziom edukacji cyfrowej w każdej z grup wiekowych i społecznych.