Cyfryzacja procesów związanych z produkcją oraz nieustanny rozwój technologii komunikacyjnych to czynniki, które rewolucjonizują stosowane dotychczas sposoby wytwarzania produkcji i świadczenia usług. Obserwowane na przestrzeni ostatnich lat zmiany są tak znaczące, że tendencja została uznana za kolejną rewolucję przemysłową, określaną również przemysłem 4.0. Na czym polega powyższa koncepcja i jak wpływa ona na naszą codzienną pracę?
Pierwsza, „oryginalna” rewolucja przemysłowa, miała miejsce w XVIII wieku – jej punktem zapalnym było wykorzystanie mocy silników parowych i związana z nią mechanizacja produkcji, przyspieszająca wykonywane przez pracowników zadania nawet kilkukrotnie. W XIX wieku nastąpiła druga rewolucja przemysłowa, związana z okiełznaniem elektryczności i upowszechnieniem linii montażowych przyspieszających wytwarzanie towarów.
Na kolejną istotną transformację przyszło nam czekać do lat 70. ubiegłego wieku, gdy możliwa stała się połowiczna automatyzacja procesów produkcyjnych, wynikająca z implementacji komputerów oraz rozmaitych sterowników, nadzorujących prawidłową pracę urządzeń. Czwarta rewolucja w chmurze ściśle bazuje na osiągnięciach swojego „poprzednika”, wprowadzając do niej szereg istotnych usprawnień, związanych przede wszystkim z powszechnym dostępem do szerokopasmowego internetu, dzięki któremu odległość pomiędzy operatorem a maszyną przestaje mieć znaczenie.
Przemysł 4.0 przynosi szereg korzyści, które znacząco wpływają na efektywność i konkurencyjność przedsiębiorstw. Przede wszystkim, dzięki automatyzacji procesów i zastosowaniu inteligentnych systemów, możliwa jest optymalizacja produkcji, co pozwala na znaczną oszczędność czasu i zasobów. Przemysł 4.0 umożliwia również poprawę jakości produktów poprzez zaawansowane technologie monitorowania i kontroli jakości.
Dzięki automatyzacji i optymalizacji procesów, przedsiębiorstwa mogą obniżyć koszty operacyjne, redukując wydatki na pracę, materiały oraz energię. Co więcej, Przemysł 4.0 pozwala na szybszą reakcję na zmieniające się warunki rynkowe dzięki elastycznym i skalowalnym systemom produkcyjnym oraz lepszej analizie danych. Poprawia także bezpieczeństwo pracy, gdyż roboty i automatyzacja przejmują niebezpieczne. Integracja nowoczesnych technologii wspiera rozwój nowych produktów i usług oraz umożliwia wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w procesach produkcyjnych, co zwiększa innowacyjność przedsiębiorstw.
Przemysł 4.0 odgrywa kluczową rolę w promowaniu zrównoważonego rozwoju. Inteligentne systemy monitorowania i zarządzania energią, w tym regularny audyt środowiskowy, pozwalają na optymalizację jej zużycia. Automatyzacja oraz precyzyjne sterowanie maszynami pozwalają na redukcję ilości odpadów powstających w procesie produkcji. Integracja technologii odnawialnych, takich jak panele słoneczne czy turbiny wiatrowe, z inteligentnymi systemami zarządzania energią, pozwala na bardziej ekologiczne prowadzenie działalności przemysłowej. Dzięki analizie danych i monitorowaniu łańcucha dostaw, firmy mogą bardziej efektywnie zarządzać swoimi zasobami.
Jednym z fundamentów współczesnego procesu produkcji towarów oraz świadczenia usług jest przeniesienie części procesów do chmury obliczeniowej. Chmura w Przemyśle 4.0 pozwala na realizację wielu procesów w tym samym czasie – koncept ten przyczynia się do poprawy komunikacji w obrębie firmy i pozwala na skuteczniejszą i szybszą reakcję na pojawiające się problemy. Wspiera również wymianę informacji pomiędzy partnerskimi przedsiębiorstwami.
Idea chmury w Przemyśle 4.0 spotyka się również z bardzo pozytywnym odbiorem wśród przedsiębiorców – aż 6 na 7 dużych i średnich przedsiębiorstw decyduje się wprowadzić jej elementy do codziennej pracy. Badania pokazują również, że 60% analizowanych firm wskazało, że możliwości chmury obliczeniowej są nieodzowne do wdrożenia pełni możliwości, związanych z nową rewolucją przemysłową – internetu rzeczy (IoT), uczenia maszynowego czy wykorzystywania dostępnej lokalizacji.
Choć koncepcja chmury w Przemyśle 4.0 mogłaby sugerować, że wprowadzone przez nią rozwiązania są kierowane wyłącznie do branży produkcyjnej, wdrażane innowacje z powodzeniem stosowane są również w innych sektorach. Przykładem takiego rozwiązania jest rozwijany przez naszą markę Documaster Office In The Cloud, zapewniający nieograniczony przepływ informacji w obrębie specjalistów.
Zapewniamy również kompleksowe wsparcie dla naszych usług kanałami on-line – wdrożenie systemu Documaster Service gwarantuje zaawansowaną opiekę serwisową w kilka chwil od zarejestrowania problemu. Już dziś skontaktuj się z naszymi ekspertami i dowiedz się, jak wykorzystać czwartą rewolucję przemysłową w swoim przedsiębiorstwie.