Zdalna edukacja– jeszcze 2 miesiące temu mówiło się o niej w kategorii nieokreślonej przyszłości. Nikt nie spodziewał się wówczas, że trzeba je będzie je wdrożyć z dnia na dzień, bez wcześniejszego przygotowania i przeszkolenia.
Niewątpliwie zdalne lekcje to trudny sprawdzian zarówno dla nauczycieli jak i uczniów, który bez odpowiednich narzędzi i szkolenia – bardzo łatwo oblać. W większości przypadków ani pedagodzy, ani uczniowie nie zostali odpowiednio przygotowani do zdalnego trybu nauczania.
W wielu przypadkach zdalne nauczanie sprowadza się do frustracji nauczycieli i niezadowolenia uczniów i rodziców. Oto dwa popularne scenariusze:
Oczywiście! Nauczyciel może realizować lekcję zdalną w sposób dynamiczny, ciekawy, realizując podstawę programową, bez nadprogramowych godzin spędzonych przed komputerem. Uczeń może uczestniczyć w prawdziwej lekcji, w której jest miejsce na interakcję i dyskusję, bez angażowania rodziców do pomocy przy lekcjach. Takie możliwości daje rozwiązanie Documaster Campus – platforma do lekcji zdalnych i hybrydowych.
Nauczyciel, zgodnie z rozkładem zajęć, o umówionej godzinie rozpoczyna lekcję za pomocą wbudowanego narzędzia do wideorozmów. Uczniowie otrzymują dostęp do lekcji i punktualnie dołączają do spotkania online. Podczas lekcji nauczyciel może omówić temat, tak jak podczas lekcji w klasie. Może udostępnić ekran i pokazać uczniom wszelkie materiały i pomoce do lekcji. Nauczyciel może udzielić głosu uczniom, zadawać im pytania oraz odpowiadać na nie. Dzięki włączonym kamerkom i interakcjom, lekcja online ma dynamiczny i naturalny przebieg. Ogromną zaletą jest także realizowanie lekcji zgodnie z planem zajęć – przywraca to porządek oraz rutynę, niezwykle istotne dla poczucia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.
W systemie Documaster Campus każdy nauczyciel i uczeń posiada swoje konto, za pomocą którego udostępnia, przesyła i odtwarza materiały edukacyjne. Ponadto, każda klasa posiada odrębne katalogi do każdego z nauczanych przedmiotów. W katalogach tych nauczyciele zamieszczają karty pracy oraz własne materiały do lekcji. Każdy użytkownik – uczeń i nauczyciel – ma dostęp do stale aktualizowanej, ogromnej bazy materiałów edukacyjnych. Są to m.in. e- podręczniki, e-booki, audiobooki, filmy i podcasty zdjęcia, prezentacje, arkusze kalkulacyjne, scenariusze do lekcji. System wyszkuje informacje z encyklopedii PWN i zasobów cyfrowych wyższych uczelni oraz materiały edukacyjne Komisji Europejskiej.
Warto wspomnieć, że wszystkie materiały są sprawdzone i bezpieczne – w przeciwieństwie do otwartych zasobów w Internecie. Dzięki temu uczniowie mają dostęp do zweryfikowanej wiedzy, a nauczyciel nie musi przeszukiwać Internetu w celu odnalezienia materiałów do lekcji. Wystarczy, że wpisze w semantyczną wyszukiwarkę Documaster Campus wybrane fazy, a następnie udostępni uczniom materiały – bez zapisywania, pobierania, wysyłania mailem lub za pomocą dziennika elektronicznego. Podobnie w przypadku pracy domowej – uczeń zamieszcza ją w swoim prywatnym folderze i udostępnia nauczycielowi. W przeciwieństwie do e-maila, duże pliki nie stanowią tu problemu – można przesyłać i udostępniać nawet piosenki czy też filmy.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi możliwościami Documaster Campus dla konkretnych placówek edukacyjnych:
Narzędzia te wspierają także pracę w grupach – uczniowie także mogą tworzyć wideokonferencje i organizować się do pracy nad wspólnym projektem lub do nauki. A to wszystko z zachowaniem najwyższych światowych standardów Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji oraz RODO.
Dziś wiadomo już, że zdalna edukacja zagości na dłużej w szkołach i nawet po powrocie do lekcji stacjonarnych będą realizowane jako element lekcji hybrydowych. Nabycie przez nauczycieli kompetencji związanych z prowadzeniem lekcji zdalnych jest zatem kluczowym wyzwaniem, przed jakim stoją placówki oświatowe.