Żyjemy w czasach ogromnego rozwoju cyfryzacji i nowych technologii. Postęp w każdej dziedzinie życia już teraz wymusza przekwalifikowanie zawodowe na wielu zatrudnionych, m.in., w sektorze wydobywczym. Według ekspertów, w przyszłości możliwe jest, że każdy będzie musiał co najmniej kilka razy w ciągu życia zmieniać swoje kwalifikacje. Od czego zacząć przekwalifikowanie zawodowe i jakich narzędzi użyć, by zrobić to szybko i efektywnie?
W części przypadków decyzja o zmianie kwalifikacji jest odgórnym wymogiem, podyktowanym zmianami gospodarczymi. Przykładem są m.in. branże objęte programem zielonej transformacji, który ma pomóc osobom zatrudnionym w przemyśle wydobywczym nabyć nowe kompetencje i zmianę zawodu. Wiele osób podejmuje też samodzielną decyzję o reskillingu, by poprawić swoją sytuację zawodową lub ze względu na własne zainteresowania i pasje. Bez względu na motywację, przekwalifikowanie zawodowe powinno być procesem skutecznym, szybkim i umożliwiającym efektywne przejście do nowego zawodu. Narzędzia do pracy zdalnej oraz platformy edukacyjne i e-learningowe udowodniły, że wiele nowych kompetencji można nabyć zdalnie, w trybie dostosowanym do możliwości użytkownika.
Najistotniejszą kwestią jest odpowiedni wybór nowej ścieżki kariery. Na decyzję powinny wpłynąć przede wszystkim dwa czynnik – osobiste predyspozycje oraz sytuacja na rynku pracy. Warto inwestować w naukę w dziedzinach, które nas interesują oraz do których wykazujemy talent i motywacje. Jednocześnie należy wcześniej zbadać, jaki jest potencjał nowego zawodu na rynku pracy i jakie są szanse na dalszy rozwój. Następnie należy wybrać odpowiednią ofertę edukacyjną, która pozwoli nabyć nowe umiejętności i wiedzę. Ponieważ większość osób rozpoczyna przekwalifikowanie zawodowe będąc nadal zatrudnionym, kluczową rolę w resklillingu odgrywa czas. Stąd coraz więcej osób wybiera zdalne formy edukacji, takie jak gotowe kursy, szkolenia, a także zdalne studia podyplomowe.
Przekwalifikowanie zawodowe może być efektywne i nie wymagać wielu wyrzeczeń, jeśli wybierzemy odpowiednie narzędzia. Idealnym oprogramowaniem, z jakiego mogą skorzystać placówki jest platforma edukacyjna Documaster Campus. System umożliwia zamieszczenie dowolnej ilości materiałów edukacyjnych, w formie kursów, wideo, podcastów, e-booków, audiobooków, itd. i udostępnienie ich kursantom. Pozwala także prowadzić zdalne lekcje i wykłady oraz na bieżąco śledzić postępy w nauce i dzielić się doświadczeniami. Niepodważalną zaletą jest łatwość korzystania – nie potrzeba większych kompetencji cyfrowych, aby z powodzeniem korzystać z systemu. Nasza platforma jest przystosowana dla różnych instytucji edukacyjnych i grup wiekowych:
Tym, co dodatkowo odróżnia Documaster Campus od innych narzędzi do e-learningu i przekwalifikowania zawodowego jest integracja z urządzeniami wielofunkcyjnymi. Dzięki temu użytkownicy systemu mogą drukować i kopiować materiały edukacyjne na urządzeniach wielofunkcyjnych, zlokalizowanych na terenie placówki edukacyjnej. Funkcja skanowania i OCR pozwala dodatkowo digitalizować papierowe dokumenty. Jest to szczególnie przydatne w przypadku, gdy kursy są prowadzone w systemie hybrydowym oraz z uwagi na preferencje kursantów. Wiele osób (zwłaszcza starszych) nie jest w stanie efektywnie uczyć się tylko przy użyciu ekranów. Dlatego umożliwienie im korzystania z wydruków jest bardzo korzystnym rozwiązaniem.